Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 3.625 in (92 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | 1 |
| Width | 7.375 in (187 mm) |
| Length | 9.875 in (251 mm) |
| Weight | 2.7 lb (1.2 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 2.08 oz (62 ml) |
| Product Box Height | 12.06 in (306 mm) |
| Product Box Length | 12.06 in (306 mm) |
| Product Box Width | 6.13 in (156 mm) |
2020 Porsche Macan 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Porsche Macan 2.9L V6 Gas
Except GTS
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Porsche Macan 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Porsche Macan 2.9L V6 Gas
Except GTS
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Porsche Macan 3.0L V6 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Porsche Macan 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Porsche Macan 2.9L V6 Gas
Except GTS
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Porsche Macan 3.0L V6 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Porsche Macan 3.0L V6 Gas
All (2 required)
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Porsche Macan 3.6L V6 Gas
All (2 required)
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Porsche Macan 3.6L V6 Gas
All (2 required)
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Porsche Macan 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Porsche Macan 3.0L V6 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Porsche Macan 3.0L V6 Gas
All (2 required)
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Porsche Macan 3.6L V6 Gas
All (2 required)
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Porsche Macan 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Porsche Macan 3.0L V6 Diesel
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Porsche Macan 3.0L V6 Gas
All (2 required)
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Porsche Macan 3.6L V6 Gas
All (2 required)
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Porsche Macan 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Porsche Macan 3.0L V6 Gas
All (2 required)
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Porsche Macan 3.6L V6 Gas
All (2 required)
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FB86404
Parts Plus AF99061
Porsche 95B129620
Porsche 95B129620A
Premium Guard PA99061
Pronto PA99061























Reviews
There are no reviews yet.