Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Outside Length | 11.375 in (289 mm) |
| Outside Width | 6.813 in (173 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.31 oz (9 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2020 Honda Grom 125 125 All Models 2020 Honda Grom 125 ABS 125 All Models |
|
2020 Honda MSX125 125 All Models 2019 Honda Grom 125 125 All Models |
|
2019 Honda Grom 125 ABS 125 All Models 2019 Honda MSX125 125 All Models |
|
2018 Honda Grom 125 125 All Models 2018 Honda Grom 125 ABS 125 All Models |
|
2018 Honda MSX125 125 All Models 2017 Honda Grom 125 125 All Models |
|
2017 Honda MSX125 125 All Models 2016 Honda MSX125 125 All Models |
|
2015 Honda Grom 125 125 All Models 2015 Honda MSX125 125 All Models |
|
2014 Honda Grom 125 125 All Models 2014 Honda MSX125 125 All Models |
|
2013 Honda MSX125 125 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM78804 |
| Honda 17210K26900 |















Reviews
There are no reviews yet.