Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 10.813 in (275 mm) |
| Outside Width | 8 in (203 mm) |
| Weight | 1 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.88 oz (26 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
2022 Honda GL1800 Gold Wing 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Honda GL1800 Gold Wing Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Honda GL1800 Gold Wing Tour 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Honda GL1800 Gold Wing Tour Airbag Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Honda GL1800 Gold Wing Tour Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda GL1800 Gold Wing 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda GL1800 Gold Wing Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda GL1800 Gold Wing Tour 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda GL1800 Gold Wing Tour Airbag Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda GL1800 Gold Wing Tour Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Honda GL1800 Gold Wing 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Honda GL1800 Gold Wing Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Honda GL1800 Gold Wing Tour 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Honda GL1800 Gold Wing Tour Airbag Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Honda GL1800 Gold Wing Tour Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda GL1800 Gold Wing 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda GL1800 Gold Wing Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda GL1800 Gold Wing Tour 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda GL1800 Gold Wing Tour Airbag Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda GL1800 Gold Wing Tour Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda GL1800 Gold Wing 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda GL1800 Gold Wing Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda GL1800 Gold Wing Tour 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda GL1800 Gold Wing Tour Airbag Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda GL1800 Gold Wing Tour Auto. DCT 1833
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Honda 17210MKCA00
















Reviews
There are no reviews yet.