Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Oval Tapered |
| Height | 3.625 in (92 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flange Inside Diameter | 1.938 in (49 mm) |
| Flange Length | 1.438 in (37 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Base Outside Length | 5 in (127 mm) |
| Base Outside Width | 4 in (102 mm) |
| Top Outside Length | 3.5 in (89 mm) |
| Top Outside Width | 3.5 in (89 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Top Material | None |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.44 oz (13 ml) |
| Product Box Height | 9.06 in (230 mm) |
| Product Box Length | 5.56 in (141 mm) |
| Product Box Width | 4.56 in (116 mm) |
2018 Honda CB500F 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda CB500F ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda CB500X 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda CB500X ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda CBR500R 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda CBR500R ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda CB500F 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda CB500F ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda CB500X 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda CB500X ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda CBR500R 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Honda CBR500R ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda CB500F 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda CB500F ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda CB500X 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda CB500X ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda CBR500R 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Honda CBR500R ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda CB500F 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda CB500F ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda CB500X 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda CB500X ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda CBR500R 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Honda CBR500R ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda CB500F 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda CB500F ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda CB500X 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda CB500X ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda CBR500R 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Honda CBR500R ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Honda CB500F 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Honda CB500F ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Honda CB500X 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Honda CB500X ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Honda CBR500R 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Honda CBR500R ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FM77508
Honda 17211MGZD00


















Reviews
There are no reviews yet.