Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Round |
| Height | 4.406 in (112 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flange Inside Diameter | 1 in (25 mm) |
| Flanges | 1 |
| Outside Diameter | 3.75 in (95 mm) |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.46 oz (14 ml) |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
2022 Honda CB500F 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Honda CB500X 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Honda CBR500R 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda CB500F 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda CB500F ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda CB500X 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda CB500X ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda CBR500R 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda CBR500R ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Honda CB500F 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Honda CB500X 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Honda CB500X ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Honda CBR500R 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Honda CBR500R ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda CB500F 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda CB500F ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda CB500X 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda CB500X ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda CBR500R 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda CBR500R ABS 471
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Honda 17211MKPJ00















Reviews
There are no reviews yet.