Description
K&N Black Universal Air Filters are made from Dryflow oil-free synthetic media. These low restriction clamp-on air filters are designed and manufactured for a wide variety of applications. When dirty they can be easily washed using K&N synthetic air filter cleaner
MORE INFORMATION
- High air flow with excellent filtration
- Oil-free air filter
- Black synthetic media
- Washable and reusable
SPECIFICATIONS
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Flange Type | Centered |
| Flange Inside Diameter | 3.5 in (89 mm) |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Top Material | None |
| Top Style | Rubber |
| Top Outside Diameter | 5.25 in (133 mm) |
| Height | 6.25 in (159 mm) |
| Flange Length | 1.5 in (38 mm) |
| Flanges | 1 |
| Base Outside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Air Filter Color | Black |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Air Filter Large End Diameter | 6 in (152 mm) |
| Product Box Height | 6.75 in (171 mm) |
| Product Box Length | 9.38 in (238 mm) |
| Product Box Width | 6.38 in (162 mm) |





















Reviews
There are no reviews yet.