Description
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
- Designed to provide increased horsepower and acceleration
- Specifically developed for Off-Road, Motocross, ATVs, UTVs and Side by Sides
- Pleated cotton media provides a large filtration area offering low restriction, high-capacity and long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- No fuel management modifications are required to obtain increased performance
- Washable & reusable, most are pre-oiled and ready to ride
- One Year Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 7.5 in (191 mm) |
| Length | 9.625 in (244 mm) |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.95 oz (28 ml) |
| Product Box Height | 11.56 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.44 in (265 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2021 Yamaha XTZ1200 Super Tenere ES 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha XTZ1200 Super Tenere ES 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Yamaha XTZ1200 Super Tenere ES 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha XTZ1200 Super Tenere 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha XTZ1200 Super Tenere ES 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha XTZ1200 Super Tenere 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha XTZ1200 Super Tenere ES 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha XTZ1200 Super Tenere 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha XTZ1200 Super Tenere ES 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha XTZ1200 Super Tenere 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha XTZ1200 Super Tenere ES 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Yamaha XTZ1200 Super Tenere 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Yamaha XTZ1200 Super Tenere ES 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Yamaha XTZ1200 Super Tenere 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Yamaha XTZ1200 Super Tenere 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Yamaha XTZ1200 Super Tenere 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Yamaha XTZ1200 Super Tenere 1199
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FM62304
Yamaha 23P1445100
Yamaha 23P144510000
















Reviews
There are no reviews yet.