Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Outside Length | 15 in (381 mm) |
| Outside Width | 5.313 in (135 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.62 oz (18 ml) |
| Product Box Height | 1.63 in (41 mm) |
| Product Box Length | 17.13 in (435 mm) |
| Product Box Width | 8.25 in (210 mm) |
2022 Honda ADV350 330
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Honda NSS300 Forza 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Honda NSS350 Forza 330
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Honda SH300i 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Honda SH350i 330
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda NSS300 Forza 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda NSS350 Forza 330
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda SH300i 279
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Honda SH350i 330
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Honda 17210K1BD00

















Reviews
There are no reviews yet.