Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 10.563 in (268 mm) |
| Outside Width | 9.875 in (251 mm) |
| Weight | 1.7 lb (0.8 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.26 oz (37 ml) |
| Product Box Height | 2.28 in (58 mm) |
| Product Box Length | 12.03 in (306 mm) |
| Product Box Width | 11.13 in (283 mm) |
2020 Honda VFR800 Crossrunner 782
All Models
2020 Honda VFR800F 782
All Models
2019 Honda VFR800 Crossrunner 782
All Models
2019 Honda VFR800F 782
All Models
2018 Honda VFR800 Crossrunner 782
All Models
2018 Honda VFR800F 792
All Models
2017 Honda VFR800 Crossrunner 782
All Models
2017 Honda VFR800F 792
All Models
2016 Honda VFR800 Crossrunner 782
All Models
2016 Honda VFR800F 792
All Models
2015 Honda VFR800 Crossrunner 782
All Models
2015 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
2015 Honda VFR800D Interceptor DLX 782
All Models
2014 Honda VFR800 Crossrunner 782
All Models
2014 Honda VFR800 Crossrunner 782
All Models
2014 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
2014 Honda VFR800D Interceptor DLX 782
All Models
2013 Honda VFR800 Crossrunner 782
All Models
2012 Honda VFR800 Crossrunner 782
All Models
2011 Honda VFR800 Crossrunner 782
All Models
2009 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
2009 Honda VFR800A Interceptor ABS 782
All Models
2008 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
2008 Honda VFR800A Interceptor ABS 782
All Models
2007 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
2007 Honda VFR800A Interceptor ABS 782
All Models
2006 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
2006 Honda VFR800A Interceptor ABS 782
All Models
2005 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
2005 Honda VFR800A Interceptor ABS 782
All Models
2004 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
2004 Honda VFR800A Interceptor ABS 782
All Models
2003 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
2003 Honda VFR800A Interceptor ABS 782
All Models
2002 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
2002 Honda VFR800A Interceptor ABS 782
All Models
2001 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
2000 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
1999 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
1998 Honda VFR800 Interceptor 782
All Models
BMC FM1870401
Honda 17210MBG000
Honda 17210MCWD00
Honda 17210MCWD01
















Reviews
There are no reviews yet.