Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Trapezoidal |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 6.75 in (171 mm) |
| Length | 11 in (279 mm) |
| Weight | 1.4 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.97 oz (29 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
2021 Suzuki DL650A V-Strom XT 645
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2008 Suzuki GSXR1000 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2007 Suzuki GSXR1000 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2006 Suzuki GSXR1000 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2005 Suzuki GSXR1000 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Suzuki 1378041G00
















Reviews
There are no reviews yet.