Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
MORE INFORMATION
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.125 in (29 mm) |
| Outside Length | 7.688 in (195 mm) |
| Outside Width | 4.625 in (117 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.62 oz (18 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2023 Suzuki DL1050 V-Strom DE 1037 All Models 2023 Suzuki DL1050 XTa V-Strom 1037 All Models |
|
2023 Suzuki DL1050a V-Strom 1037 All Models 2022 Suzuki VStrom 1050 1037 All Models |
|
2022 Suzuki VStrom 1050 XT 1037 All Models 2022 Suzuki VStrom 1050 XT Tour 1037 All Models |
|
2021 Suzuki DL1050 V-Strom 1037 All Models 2021 Suzuki DL1050 V-Strom XT 1037 All Models |
|
2020 Suzuki DL1050 V-Strom 1037 All Models 2020 Suzuki DL1050 V-Strom XT 1037 All Models |
|
2020 Suzuki DL1050 V-Strom XT Adventure 1037 All Models 2019 Suzuki DL1000 V-Strom 1037 All Models |
|
2019 Suzuki DL1000 V-Strom ABS 1037 All Models 2019 Suzuki DL1000 V-Strom XT 1037 All Models |
|
2019 Suzuki DL1000 V-Strom XT Adventure 1037 All Models 2018 Suzuki DL1000 V-Strom 1037 All Models |
|
2018 Suzuki DL1000 V-Strom ABS 1037 All Models 2018 Suzuki DL1000 V-Strom XT 1037 All Models |
|
2017 Suzuki DL1000 V-Strom ABS 1037 All Models 2017 Suzuki DL1000 V-Strom XT 1037 All Models |
|
2016 Suzuki DL1000 V-Strom ABS 1037 All Models 2016 Suzuki DL1000 V-Strom ABS Adventure 1037 All Models |
|
2015 Suzuki DL1000 V-Strom ABS 1037 All Models 2015 Suzuki DL1000 V-Strom ABS Adventure 1037 All Models |
|
2014 Suzuki DL1000 V-Strom ABS 1037 All Models 2014 Suzuki DL1000 V-Strom ABS Adventure 1037 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM83404 |
| DNA PS10E1401 |
| Suzuki 1378031J00 |
















Reviews
There are no reviews yet.