Description
The K&N VF8000 Heavy Duty Cabin Air Filter replaces the factory cabin air filter on most 2002 and newer Freightliner trucks, including Century Class, Columbia and Coronado, and Cascadia models. Verify your fit by using your current cabin air filter with our VF8000 cross references. K&N cabin air filters have a durable and reusable design that cleans and freshens incoming air. They help capture most mold, mildew, fungus, spores, bacteria, and germs controlling odors and contaminants inside the cabin during those long hauls. They are electrostatically charged to grab and hold dust particles. When they get dirty no need to replace, K&N’s cabin air filters are incredibly easy to clean and reuse and best of all, they come with a 10 year / Million Mile limited warranty.
PRODUCT DETAILS
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your car’s interior
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 200 million disposable air filters end up in landfills each year.
- NO-HASSLE WARRANTY: No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
SPECIFICATIONS
| Cabin Filter Location | Various |
| Length | 10.625 in (270 mm) |
| Width | 10.563 in (268 mm) |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Material Used | Polyurethane |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Filter Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Cabin Filters |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 1.4 lb (0.7 kg) |
| Product Box Height | 15.13 in (384 mm) |
| Product Box Length | 11.13 in (283 mm) |
| Product Box Width | 2.38 in (60 mm) |
| Washable | Yes |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2023 Freightliner B2 5.1L L4 Diesel OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 2021 Freightliner Sprinter 2500 2.0L L4 Gas OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 |
|
2021 Freightliner Sprinter 2500 3.0L V6 Diesel OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 2021 Freightliner Sprinter 3500 3.0L V6 Diesel OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 |
|
2021 Freightliner Sprinter 3500XD 3.0L V6 Diesel OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 2020 Freightliner 108SD 6.7L L6 Diesel OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 |
|
2020 Freightliner 108SD 9.0L L6 Diesel OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 2020 Freightliner 114SD 12.8L L6 Diesel OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 |
|
2020 Freightliner 114SD 8.9L L6 Gas OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 2020 Freightliner 114SD 9.0L L6 Diesel OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 |
|
2020 Freightliner B2 5.1L L4 Diesel OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 2020 Freightliner B2 6.7L L6 Diesel OEM ABPN10G91559, 91559, & BOA91559 |
CROSS REFERENCES
| Alliance ABPN10G91559 |
| Baldwin PA4857 |
| Carquest 89318 |
| Donaldson P609422 |
| Fleetguard AF6235 |
| Fram PA10181 |
| Freightliner 91559 |
| Freightliner BOA91559 |
| Freightliner VCCT1000921S |
| Hastings AF2427 |
| Luber-Finer CAF24003 |
| Napa 4318 |
| Purolator C15940 |
| WIX 24318 |


















Reviews
There are no reviews yet.