Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Trapezoidal |
| Height | 1.25 in (32 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 7.625 in (194 mm) |
| Length | 6.063 in (154 mm) |
| Weight | 1 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.59 oz (17 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2015 Yamaha FZ1 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2015 Yamaha FZ1 Fazer 998
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2015 Yamaha FZ8 800
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2014 Yamaha FZ1 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2014 Yamaha FZ1 Fazer 998
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2014 Yamaha FZ8 800
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2013 Yamaha FZ1 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2013 Yamaha FZ1 Fazer 998
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2013 Yamaha FZ8 800
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2012 Yamaha FZ1 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2012 Yamaha FZ1 Fazer 998
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2012 Yamaha FZ8 800
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2011 Yamaha FZ1 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2011 Yamaha FZ1 Fazer 998
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2011 Yamaha FZ8 800
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2010 Yamaha FZ1 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2010 Yamaha FZ1 Fazer 998
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2010 Yamaha FZ8 800
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2009 Yamaha FZ1 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2009 Yamaha FZ1 Fazer 998
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2008 Yamaha FZ1 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2008 Yamaha FZ1 Fazer 998
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2008 Yamaha FZ1N 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2008 Yamaha FZ1S 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2007 Yamaha FZ1 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2007 Yamaha FZ1 Fazer 998
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2006 Yamaha FZ1 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2006 Yamaha FZ1 Fazer 998
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2006 Yamaha FZ1N 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
2006 Yamaha FZ1S 1000
All Models
Street Legal in All US States: ?
TUV Approved (Europe): ?
BMC 45604
BMC FM45604
DNA PY10S0601
Yamaha 2D11445100
Yamaha 2F1144510000
















Reviews
There are no reviews yet.